ترکیه راه حل “قانون اساسی” برای بحران – EL MUNDO را انتخاب می کند


اقدام به کودتا

رئیس جمهور ، نخست وزیر و رئیس ستاد کل روز گذشته دیدار کردند

سه افسر سابق که در میان بازداشت شدگان بودند آزاد شدند

تاریخ انتشار: 26 فوریه 2010

آنکارا خبرگزاری فرانسه رئیس جمهور ، نخست وزیر و رئیس ستاد ترکیه دیروز توافق کردند که در “چارچوب قانون اساسی” بحرانی را که با دستگیری سربازان متهم به توطئه در سال 2003 برای سرنگونی دولت اسلامگرایان به وجود آمده حل و فصل کنند.

خبرگزاری آناتولی شب گذشته گزارش داد که سه افسر عالی رتبه سابق که در میان بازداشت شدگان بودند ، اوزدن اورنک و ابراهیم فیرتینا ، روسای سابق نیروی دریایی و نیروی هوایی و همچنین ارگین سایگون ، رئیس ستاد مشترک ارتش سابق ، پس از بازداشت آزاد شدند. شهادت در کیفرخواست.

در طول روز ، عبدالله گل رئیس جمهور ، نخست وزیر رجب طیب اردوغان و رئیس ستاد کل ارتشبد ایلکر باشبوگ را برای بحث در مورد حمله روز دوشنبه ، که منجر به دستگیری 49 نفر از نیروهای فعال یا بازنشسته شد ، پذیرفت.

در بیانیه ای که پس از یک جلسه سه ساعته صادر شد ، آمده است: “تأکید شد که شهروندان باید متقاعد شوند که پرونده های در حال انجام در چارچوب قانون اساسی و توسط قانون حل و فصل می شوند.”

این متن افزود: “این سه نفر” تأکید کردند که همه باید مسئولیت پذیر عمل کنند تا در طی این روند نهادها (غیرنظامی و نظامی) ضعیف نشوند.

به گفته اردوغان ، ملاقات با رئیس ستاد “بسیار خوب پیش رفت”.

با این حال ، برخی از ناظران بر این باورند که عبارات مبهم بیانیه حاکی از آن است که به نظر نمی رسد تنش بین سلسله مراتب نظامی ، یکی از ستون های رژیم سکولار و دولت ، علیرغم نشانه های رد ، کنار گذاشته شود.

به دنبال 49 دستگیری روز دوشنبه ، حمله قضایی چهارشنبه شب برجسته شد ، هنگامی که دادگاه استانبول تصمیم گرفت هشت افسر را که دو نفر از آنها ژنرال بازنشسته بودند را متهم و زندانی کند و تعداد افسران ارشد متهم به 20 نفر شود. 14 مظنون

این دادگاه به عنوان بخشی از تحقیقات آغاز شده توسط دادستانی استانبول در مورد توطئه های ادعایی برای به قدرت رساندن حزب عدالت و توسعه (حزب عدالت و توسعه از محافل اسلام گرا) در سال 2002 آغاز شد.

اولین گزارشات مربوط به این طرح که مربوط به سال 2003 است ، در ژانویه در یک روزنامه ارتش محور منتشر شد.

نیروهای مسلح آن را انکار کردند و یک کمپین مبتنی بر یک سناریوی استراتژی نظامی را محکوم کردند: سرنگونی یک جنگنده ترک ، متهم کردن نیروی هوایی یونان و بمب گذاری در مساجد استانبول برای توجیه کودتا.

متهم اصلی ادعا شده ، ژنرال بازنشسته چتین دوگان ، در میان دستگیر شدگان است.

ارتش که از سال 1960 چهار دولت را سرنگون کرد ، زمانی نهادی غیرقابل تخریب قلمداد می شد ، اما به دلیل تحقیقات توطئه ، اعتبار آن در زمان دولت حزب عدالت و توسعه تضعیف شد.

برخی از صداها می گویند که حزب عدالت و توسعه این عملیات را برای تضعیف قانون اساسی نظامی و سکولار برای اسلامی کردن ترکیه سازماندهی می کند.

ترکیه راه حل “قانون اساسی” برای بحران – EL MUNDO را انتخاب می کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top