حذف ناامیدی های نمایشی دراماتیک دختران / ترجمه دائرclالمعارف جهانی عروسک گردانی

[ad_1]

یک استاد دانشگاه معتقد است حذف زمین بازی از هنرستان سوره به این دلیل است که حرفه تئاتر توسط کارکنان آن جدی گرفته نمی شود.

او یک خارجی است نویسنده ، کارگردان تئاتر و مدرس دانشگاه هنر تهران در مصاحبه با خبرنگار تئاتر آژانس خبری صبا وی در مورد فعالیت خود در این روزها گفت: در دو سال گذشته 1272 مقاله را از ترجمه کرده است “دانشنامه جهانی عروسک گردانی” حدود 60 مقاله بدون ترجمه باقیمانده است. نسخه اول این دائرclالمعارف به زبان فرانسوی است ، نسخه دوم به انگلیسی ترجمه شده است ، یک نسخه اسپانیایی نیز وجود دارد و نسخه فارسی نیز نسخه چهارم خواهد بود.

وی درباره موضوع مقالات توضیح داد: می توان گفت مقالات این دانشنامه شامل تاریخ ، شرح حال و تکنیک های عروسکی است ، در این دانشنامه می آموزیم که عروسک گردانی در آفریقا ، جمهوری گابن و … چیست. زیبایی دائرclالمعارف عروسک گردان جهانی این است که به عروسک گردی محدود نمی شود و همه چیز را شامل می شود.

اسکندرنژاد در مورد زمان انتشار این دائرclالمعارف گفت: امیدوارم این دانشنامه در مهر ماه آماده چاپ شود. باید بگویم که این یک کار پیچیده است. این دائرclالمعارف فاقد فهرست است و حتی اگر دارای آن باشد ، برای ما کار نمی کند. البته ما باید فهرست پیام ها را به فارسی ترجمه کنیم ، اما نمایه سازی ، خواندن ، ترجمه و اقتباس متون زمان زیادی می برد و تاریخ تاج بر سرعت کار ما تأثیر گذاشته است.

کارگردان نمایش «با گودوت در کافه پایتخت با 15 درصد تخفیف آشنا شوید » وی در بخشی دیگر از سخنان خود در مورد فعالیت خود در زمینه تئاتر گفت: قبل از شیوع ویروس کرونا ، او نمایشی را تمرین کرد که در آن شرکت می کرد سالن سایه مجموعه تئاترشهر ما توسط بازرسان تأیید نشدیم ، آنها گفتند ما نباید عملکرد خود را در سالن سایه برگزار کنیم و به کارگاه برویم ، اما من مخالفت کردم ، تصمیم گرفته شد تالار مولوی اجازه دهید برویم ، اما به دلیل شیوع کرونا ویروس متوقف شد. البته ، اگر سالن برای ما فراهم شود ، با پایان تاج به تئاتر باز می گردم ، اما در حال حاضر ترجیح می دهم در تئاتر کار نکنم.

حذف نمایشنامه از هنرستان سوره یک شوخی است

این معلم در قسمت آخر صحبت خود درباره رشته را از هنرستان سوره بردارید وی گفت: این یک فاجعه است و دلیل آن آنقدر تصور نمی شود که بیشتر یک شوخی است؛ آنها می گویند نتیجه این دوره موفقیت آمیز نبود ، گویی سرآشپز می گوید آشپزی من خوشمزه نیست ، بنابراین اگر مجبور شود آشپز را عوض کند ، هیچ کس نباید غذا بخورد. ساده ترین تأثیر این امر ، که فکر می کنم مهمترین باشد ، یک ناامیدی جدی برای دخترانی است که دوست دارند به تئاتر بروند.

وی ادامه داد: “من نمی دانم این درست است یا نه ، اما من شنیده ام که دانش آموزان درام دوازدهم در رشته های هنری یا گرافیکی حرکت می کنند.” به نظر من ، این تصمیم برای به رسمیت نشناختن حرفه است و امیدوارم این اتفاق نیفتد و در ماه اکتبر شاهد ثبت نام دختران در رشته نمایش در هنرستان سوره خواهیم بود.

اسکندرنژاد گفت: تا به حال نشنیده ایم که رشته های تجربی ، بشردوستانه یا گرافیکی باید از دبیرستان حذف شوند ، گویی این رشته ها رسمیت خاصی دارند ، اما تئاتر یک رشته فوق برنامه است که به راحتی می توان آن را رها کرد. هیچ ارتباطی بین تئاتر و کسانی که برای آن تصمیم می گیرند وجود ندارد ، باید تصمیم گرفت که تئاتر را بشناسد.

اگر نمی دانیم چگونه با چیزی برخورد کنیم ، این نمی تواند دلیل عدم وجود آن باشد

کارگردان نمایش «مردهریگ» وی گفت: نمایش عروسکی به گونه ای رفتار می شود که گویی چیزی وجود دارد که اگر نباشد ، مشکلی وجود ندارد ، اما اینطور نیست ، اگر نمی دانیم چگونه با چیزی برخورد کنیم ، نمی تواند دلیل آن باشد. نبودن آن جوامع به جلو حرکت کرده و حرفه های اصلی خود را ایجاد کرده اند ، اما اکنون باید یکی از پایه های خود را از دست بدهند. نگرانی اصلی این است که آیا چنین موضوعاتی بیشتر و بیشتر خواهد شد و در آینده شاهد لغو سایر رشته ها خواهیم بود؟

او می گوید: «چند روز پیش پیامی از دختری دریافت کردم که علاقه مند به بازی در تئاتر بود و می خواست در یک نمایش بازی کند. سپس اخبار حذف نمایشنامه از هنرستان سوره را خواندم و فکر کردم که این دختر بعد از این شماره با اشتیاق فراوان به کجا می رود؟ به نظر من ، تئاتر در این کشور جدی گرفته نمی شود ، همانطور که در دوران تاج نادیده گرفته شد.

وی افزود: در ابتدای تاج ، از من خواسته شد تا درباره آمادگی های دولت برای تئاتر در زمان تاج بنویسم. من پاسخ دادم که واضح است که دولت در این مدت به اهالی تئاتر علاقه ای ندارد ، زیرا آنها اصلا نمی دانستند که ما وجود داریم. تمام نکته ای که یک کشور به تئاترها می پردازد این است که دو بار از صندوق اعتباری هنر کمک دریافت می کند. بیکاری که دست آنها نیست.

نویسنده در پایان می گوید: “ما انتظار داشتیم برنامه ای را از اداره کل هنرهای نمایشی برای رسیدگی به مشکلات اهالی تئاتر پس از ورود ویروس کرونا به کشور ببینیم ، اما پس از گذشت یک سال و نیم از این بیماری هنوز چنین چیزی را مشاهده نمی کنیم. برنامه “اجازه دهید فقط بگوییم که مردم در مورد آن فکر می کنند. واضح است که وقتی به حرفه ای فکر نمی شود ، می توان رشته آن را به راحتی از هنرستان حذف کرد.

فروغ گشتیل

انتهای پیام /

[ad_2]

حذف ناامیدی های نمایشی دراماتیک دختران / ترجمه دائرclالمعارف جهانی عروسک گردانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top