خداحافظ میکیس تئودوراکیس ؛ مردی که «آزادی» را به یونانیان یادآوری کرد.

[ad_1]

آژانس صبا – محمد امین شکاری: میکیس تئودوراکیس این موسیقی دان افسانه ای یونانی امروز 2 سپتامبر در سن 96 سالگی درگذشت. آهنگسازی که جهان به خاطر شاهکارهایش “Z” ، “Zorba یونانی” ، “حکومت نظامی” ، “Electra” و “Serpico” و البته مبارزات سیاسی خود در دهه 60 و 70 از او یاد می کند.

میکیس تئودوراکیس در 29 ژوئیه 1925 در جزیره کیوس متولد شد. او یکبار درباره علاقه اولیه خود به موسیقی گفت: “زمانی فیلمی درباره زندگی وجود داشت.” بتهوون من او را با پدرم ، که قصد کار در آتن داشت ، دیدم و از او خواستم هر آنچه مربوط به موسیقی در پایتخت است برایم بیاورد. “همه چیز به این ترتیب آغاز شد.”

با این حال ، تئودراکیس همیشه مبارزات سیاسی را به موسیقی ترجیح می دهد. او در طول جنگ جهانی دوم به مقاومت کمونیستی پیوست و در جنگ داخلی یونان بین سالهای 1947 تا 1949 از سمت چپ کشورش حمایت کرد.

آهنگساز افسانه ای یونانی موسیقی متن را در اواسط دهه 1960 ساخت.مستبد یونانی»با بازی آنتونی کوئین و آلن بیتس او نامی برای خود دست و پا کرد.


موسیقی “زوربا یونانی” و این موضوع رقص ابدی او (رقص سیرتاکی) به زودی به یک پدیده فرهنگی در یونان تبدیل شد. در آن سالها که یونان با رژیم دیکتاتوری می جنگید ، موسیقی “استبداد یونانی” تئودوراکیس برای مردم یونان به نوعی نقش خود را به عنوان سرود ملی مخفی کشورش پیدا کرده بود.

تئودوراکیس در آن سالها از شهرت خود برای حمایت از مردمش در برابر دیکتاتوری استفاده کرد و این اقدامات نوازندگان برجسته منجر به ممنوعیت کار وی توسط دولت شد. البته بعداً ممنوعیت کار تئودراکیس شکل شدیدتری به خود گرفت و آهنگساز توسط دولت وقت دستگیر شد. تئودراکیس این برای حاکمان یونان ارزان نبود ، زیرا سر و صدای بین المللی منجر به تبعید آهنگساز شد.

با این حال ، تئودوراکیس تبعید خود را به یک فرصت استثنایی تبدیل کرد! در آن زمان ، او با رهبران مشهور جهان ، از جمله فیدل کاسترو او ملاقات کرد و وضعیت ناگوار کشورش را به سرتیتر اخبار جهان رساند. در همان سالها تئودوراکیس آنقدر معروف شد که در کشور ما بسیار محبوب شد. یکی از ستون های معروف تئودوراکیس در ایران شعری است به نام “شعر یونانی”. سیاوش کسرایی برمی گردد ؛ شعری وطن پرست که کسرایی به آن نسبت می دهد میکیس تئودوراکیس آهنگساز (از عنوان تا عنوان این شعر) ارائه می دهد.

از این آهنگساز بزرگ یونانی در زمان تبعید موسیقی جاودانه «زد» آثار کاستا گائوراس منتشر شده است. او بعدها یکی از دو نوازنده درخشان دیگر در دهه 1970 شد “مدیریت نظامی” و دیگری “سرپیکو” انجام شده.

امروزه در کشور ما “پائولا” شاید مشهورترین اثر تئودوراکیس در دنیای سینما باشد.

زندگی تئودوراکیس در تبعید با سقوط دولت سرهنگ در سال 1974 به پایان رسید. در همان سال او با استقبال باشکوه به خانه بازگشت و فعالیت موسیقی خود را در یونان ادامه داد ، اگرچه در آثار بعدی خود هرگز نتوانست نشاط گذشته شما را بازتولید کند. بعداً ، تئودووارکیس چندین بار نماینده پارلمان یونان شد.

آهنگساز افسانه ای یونانی سالهاست که خود را در انظار عمومی نمی بیند ، اما مسئولیت اجتماعی خود را هرگز فراموش نکرده است. در طول یک سال و نیم گذشته ، تئودوراکیس ، با وجود سن بالا ، به تعدادی از سوالات پاسخ داده است ، از جمله انتقاد وی از دولت یونان به دلیل عدم پرداخت یارانه به موسیقیدانان بیکار در دوران کرونا.

انتهای پیام /

[ad_2]

خداحافظ میکیس تئودوراکیس ؛ مردی که «آزادی» را به یونانیان یادآوری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top