دفن مخالف کوبایی در امنیت بالا – EL MUNDO


صدها دستگیری کوتاه

پلیس خانه خانوادگی ، خانه تدفین و حتی قبرستان را از نزدیک تحت نظر داشت

مادر زاپاتا مراسم تشییع جنازه را در چند مایلی رهبری کرد

تاریخ انتشار: 26 فوریه 2010

هاوانا خبرگزاری فرانسه مادر وی گفت ، زندانی سیاسی اورلاندو زاپاتا ، که پس از یک اعتصاب غذا دو و نیم ماهه درگذشت ، روز گذشته در زادگاهش کوبای شرقی ، تحت نظارت دقیق نیروهای امنیتی و صد بازداشت کوتاه به خاک سپرده شد.

روزا تامایو 60 ساله با شوک و همراهی دهها مخالف ، مراسم تشییع جنازه پسرش را در مسیری چند کیلومتری از خانه اش به قبرستان باینس ، حدود 850 کیلومتری شرق هاوانا ، رهبری کرد.

“او روی زانوی خود م notرد ، بلکه در پیشانی مرد. مرگ پسرم باید به من نیرو ، شجاعت زیادی بدهد. بسیاری از برادران (مخالفان) مرا همراهی می کردند ، اما ما تا آخرین لحظه سفر تحت سرکوب و محافظت توسط مأموران امنیت دولت قرار گرفتیم. “

زاپاتا 42 ساله که در سال 2003 دستگیر شد و 32 سال به جرم تحقیر ، بی نظمی و اتهامات دیگر در زندان بود ، روز سه شنبه در بیمارستانی در هاوانا درگذشت و جسد وی به بانز ، استان هولگوین منتقل شد.

در یک اتفاق غیرمعمول ، رئیس جمهور رائول کاسترو در سوگ مرگ چهارشنبه ، شکنجه در کوبا را انکار کرد ، زیرا گفت که این اتفاق در پایگاه ایالات متحده در خلیج گوانتانامو (شرق جزیره) رخ داد و واشنگتن را متهم کرد ، که وی آن را به تأمین بودجه مخالفت 50 میلیون دلار در سال متهم کرد. .

“ما از مرگ (…) در زندان بسیار متاسفیم ، جایی که وی با مشکل روبرو شد ، بنابراین در بهترین بیمارستانها بستری شد ، اما درگذشت. در کوبا هیچ شکنجه و قتلی اتفاق نیفتاده است. “

“پیام های رائول کاسترو در مورد تسلیت این مادر را قبول نمی کنم. تو پسر من را عمداً كشته ای. “گفت تامایو ، كه گفت ده ها مامور از خانه اش محافظت می كنند.

دستگیری پس از مرگ ، صد مخالف به طور موقت در ایستگاه های پلیس و خانه بازداشت شدند. دیروز الیزاردو سانچز از کمیسیون غیرقانونی حقوق بشر گفت: “دستگیری های زیادی وجود دارد ، بنابراین دولت سعی کرده است که مراسم خاکسپاری را لکه دار کند.”

برتا سولر از بانوان سفید پوش ، همسران زندانیانی که با مخالفانی مانند مارتا بئاتریس روکه به باینس رفتند ، گفت که پلیس در نزدیکی خانه تامایو ، خانه تشییع جنازه ، گورستان و ورودی شهر مستقر است.

مرگ زاپاتا انگیزه تقاضای آزادی زندانیان سیاسی توسط نخست وزیر اسپانیا خوزه لوئیز رودریگز زاپاترو بود که کشورش ریاست اتحادیه اروپا ، هیلاری کلینتون وزیر خارجه و دولت های فرانسه و کانادا را بر عهده دارد.

فقط لولا از آمریکای لاتین واکنش نشان داد ، وی اظهار داشت که وی برای مرگ بسیار متأسف است ، و سباستین پینرا رئیس جمهور منتخب شیلی ، که “محکومیت شدیدی” را محکوم کرد ، و همچنین تبعیدیان کوبایی در مادرید و میامی.

دفن مخالف کوبایی در امنیت بالا – EL MUNDO

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top