فرانسه “اشتباهات سیاسی” در رواندا – EL MUNDO را تصدیق می کند


نسل کشی سال 1994

مانداتاریونو علی رغم انتظارات ، برای نقش فرانسوی ها عذرخواهی کرد

وی گفت که عملیات برای حمایت از جمعیت غیرنظامی “خیلی کوچک و خیلی دیر است”

تاریخ انتشار: 26 فوریه 2010

کیگالی EFE دیروز نیکلاس سارکوزی ، رئیس جمهور فرانسه اذعان کرد که فرانسه “در طول نسل کشی 1994 در رواندا” که طبق گفته منابع مختلف ، بین 800000 تا یک میلیون نفر کشته شده است ، “اشتباهات جدی سیاسی” مرتکب شده است ، اگرچه او برای این نقش عذرخواهی نکرد. دولت گالیک

دیروز سارکوزی برای ملاقات با همتای خود ، پل کاگامه و پایان دادن به 16 سال تنش بین پاریس و کیگالی ، که به دلیل اتهامات متقابل به نسل کشی رنج می برد ، وارد رواندا شد.

سارکوزی در جریان بازدید کوتاه خود از پایتخت رواندا ، اولین رئیس دولت گالیسی از زمان این کشتارها ، اذعان کرد که عملیات فیروزه ، یک مأموریت نظامی فرانسه برای محافظت و اطمینان از امنیت آوارگان ، پناهندگان و غیرنظامیان در معرض خطر است. زمان نسل کشی در رواندا “خیلی کوتاه بود و خیلی دیر آمد.”

فرانسه و رواندا در اواخر سال 2009 پس از سه سال سقوط پس از آنكه پاریس كاگامه و 9 مقام دولتی را به ساقط كردن هواپیمای جووان حبیاریمانا رئیس جمهور سابق رواندا در 6 آوریل 1994 ، آزاد كردن توتسی ها و آزادی متهم كرد ، روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفتند. اعضای میانه رو گروه قومی هوتو.

کاگامه اتهامات مقامات فرانسوی را که متهم به تجهیز خود به آموزش نظامی و تحت عنوان مربیان قتل عام بود ، متهم کرد و بسیاری از آنها پس از نسل کشی به فرانسه تبعید شدند.

سارکوزی در یک کنفرانس خبری با کاگامه گفت: “یک قضاوت اشتباه جدی رخ داده است ، نوعی نابینایی که مانع از پیش بینی طرح نسل کشی شد.”

رئیس جمهور فرانسه که از طرف کشورش عذرخواهی نکرد ، همانطور که رواندا انتظار داشت ، گفت: “ما در اینجا محاسبات و اشتباهات سیاسی اشتباه انجام دادیم ، که عواقب کاملاً غم انگیزی داشت.”

پیش از مصاحبه با کاگامه ، سارکوزی تاج گل را به بنای یادبود نسل کشی کیگالی در پای یک گور دسته جمعی که در آن بقایای حدود 250،000 قربانی این کشتار دفن شده است ، گذاشت.

سارکوزی پس از بازدید از موزه نسل کشی ، که در آن فرانسه مسئولیت “نقش فعال خود در آموزش و مسلح سازی ارتش رواندا در سال 1994” را بر عهده دارد ، در کتاب مهمان نوشت: “از طرف مردم فرانسه ، به قربانیان نسل کشی ادای احترام می کنم. . بشریت یاد و خاطره این غیرنظامیان بی گناه و شهادت آنها را برای همیشه حفظ خواهد کرد.

به گفته سارکوزی ، فرانسه و جامعه جهانی در ارزیابی “ابعاد نسل کشی” دولت هوتو در رواندا قبل از آغاز کشتار 1994 موفق نبودند.

کیگالی از پاریس خواست که فراریان نسل کشی ساکن فرانسه ، از جمله آگاتا حبیاریمانا ، بیوه رئیس جمهور رواندا را به محاکمه بکشاند ، اما سارکوزی بین حوزه های عدالت و سیاست فرانسه تفاوت قائل شد.

رئیس جمهور گفت: “ما می خواهیم مسئولین نسل كشی پیدا و مجازات شوند ، اما در فرانسه عدالت مستقل است (از سیاست).”

کاگامه به نوبه خود گفت که دو کشور علی رغم اعلام تعهد خود به روابط جدید ، “گذشته ای مشکل ساز” داشتند.

به گفته تحلیلگران ، نزدیكی با رواندا عملگرایی فرانسه را در مورد منافع گسترده اقتصادی آن در آفریقا تأكید می كند و سفر ساركوزی برای اهداف پاریس برای حفظ نفوذ خود در منطقه دریاچه های بزرگ حیاتی است.

فرانسه “اشتباهات سیاسی” در رواندا – EL MUNDO را تصدیق می کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top